Na platformie X Paweł Mirowski – prezes NFOŚiGW ostrzega przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, aby sprawdzali wykonawcę i urządzenie (pompę ciepła) przed podpisaniem umowy i wskazuje, jak zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji. Prezes Mirowski w swoich wypowiedziach z ostatnich kilku tygodni przedstawia propozycje, które wprowadzą dotację tylko na sprawdzone pompy ciepła, poprzez uszczelnienie listy ZUM. Procedury te mają na celu zabezpieczyć Polaków przed możliwością zakupu urządzenia, które nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta na karcie produktu i etykiecie energetycznej.
Do momentu wprowadzenia zmian w regulaminie programu „Czyste Powietrze”, NFOŚiGW dotuje wszystkie pompy ciepła – zarówno posiadające badania wykonane w akredytowanych laboratoriach, jak i takie, których jakość potwierdza jedynie producent.
- Już od maja br. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE domaga się od NFOŚiGW i MKiŚ wprowadzenia zmian w programie „Czyste Powietrze”. Powodem tego są nieuczciwe praktyki związane z dopuszczeniem przez NFOŚiGW niezweryfikowanych pompy ciepła do programu. Beneficjent takiego urządzenia może ponieść znacznie większe koszty ogrzewania z uwagi na wzrost zużycia prądu. Przykładem, który mógłby posłużyć za wzór osobom dokonującym zmian w programie „Czyste Powietrze” są kotły peletowe i kotły na zgazowanie drewna. Powyższe urządzenia OZE, aby mogły być wpisane na listę ZUM obowiązkowo muszą posiadać raport z badań wykonany przez akredytowane laboratorium. Nie rozumiem, dlaczego od samego początku istnienia programu, takiego zapisu nie wprowadzono dla każdego urządzenia dotowanego – mówi dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.
We wtorek, 31 października w NFOŚiGW odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami branży, MKiŚ oraz MRiT, które ma na celu „uszczelnienia” programu „Czyste Powietrze” i przekazywania dotacji tylko na sprawdzone urządzenia grzewcze. Taką pewność dają nam już teraz kotły na pelet i zgazowanie drewna.
- Wybierając pompę ciepła pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy producent ma wymagane certyfikaty, jak długo działa na rynku, czy daje gwarancję i zapewnia serwis oraz części zamienne. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się, że nasze rachunki za ogrzewanie się nie zmniejszą, a wzrosną nawet kilkukrotnie. Jeżeli zdecydujemy się na zakup kotła na pelet bądź zgazowanie drewna, to wybierzemy produkt, który jako jedyny w programach rządowych musi posiadać certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium potwierdzający na 100% parametry urządzenia grzewczego. Z tego powodu uważam, że dobrym wyborem jest zakup kotła na pelet lub zgazowanie drewna od polskiego producenta. Takie urządzenie zimą na pewno w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzeje nasz dom – tłumaczy dr Nocoń z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.
Link do strony artykułu: https://czta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/zmiany-w-programie-czyste-powietrze-kotly-na-pelet-lepsze-od-pomp-ciepla